این جمله معروف را شنیده اید: به هر چیزی که بخواهید خواهید رسید، ولی همین الان صدها نفر حاضرند قسم بخورند که خواسته اند ولی نشده است، هم ایمان دارند هم اعتماد به نفس و هم انگیزه. منظور از صدها نفر در این مقاله حسابدارانی هستند که هنوز دنبال حلقه گم شده خود هستند و با تمام پتانسیل و انرژی خود موفق نمی شوند. من در این مقاله به این افراد اثبات می کنم حتی با پاسخ های زیر هنوز اشتباهاتی را مرتکب می شوند که آهن ربای بازار کار در مقابل آنها عمل نمی کند و دچار حالت سردر گمی می شوند!

 • هدف دارید؟ بله
 • مطالعه چطور؟ بله
 • علاقه و انگیزه ؟ به اندازه کافی دارم
 • همایش و کلاس آموزشی؟ به اندازه پولم رفته ام
 • مشاوره ؟ شده ام
 • کسی شما را تایید می کند؟ بله معرف من آقای …..که در …..مشغول است
 • کارآموزی ؟ رفته ام

و خلاصه اکثر سوالاتی که به ذهن فعالان می رسد و درآخر هم به شما می گویند حسابدار نباید یکنواخت باشد بلکه دائم باید جای خود را عوض کند حالا هم به دنبال اون جای دیگر هستیم.
متاسفانه فارغ التحصیلان رشته حسابداری انتظارات کاملا بی ربطی دارند و فقط با حس کردن نیاز به حسابدار برای تمامی مشاغل گمان می کنند با صرف فعل خواستن و هدف بهترین حسابدار شدن به موفقیت چشمگیر می رسند. تازه هر چه جلوتر می روید ناامیدتر می شوید.علت اصلی این است که خودتان هم متوجه جوگیر شدن خود نشده اید. فکر می کنید هر فردی که نیاز به حسابدار دارد معطل حضور شماست و بدتر اینکه باید بیاید و به شما تماس بگیرد. خیر وضعیت نیاز به یک حسابدار فقط بخاطر افزایش مشاغل است وگرنه با وجود تکنولوژی هنوز معیار کارفرمایان تغییری نکرده است.

دوست عزیزی که فکر می کنید مشکلات جامعه و پارتی و سرمایه کافی، مشکلات خانوادگی و حوصله کم و اعصاب خورد باعث شده به خواسته خود نرسید باید حداقل ده اشتباه زیر را ابتدا پیدا کنید و سپس از چرخه عملکرد خود خارج کنید!

 

 • هرگز قبل از یادگیری پایه حسابداری وارد مراحل بعدی نشوید 

عدم شناخت کافی به مفاهیم حسابداری که ظاهر تئوری دارند : اصول پذیرفته شده، مفروضات حسابداری، مدل هایحسابداری
هنوز وقتی از برخی از حسابداران می پرسیم اصل بهای تمام شده را می دانید؟ می گوید من صنعتی کار نکردم درصورتی که هیچ ارتباطی ندارد این یک اصل است . اصل تطابق هزینه با درآمد چیست؟ نمی داند یک سری جواب سطحی می دهد. حال اگر فردی این اصول و مفروضات را نداند نمی تواند در طراحی و پیاده سازی  سیستم مالی یک فروشگاه هم موفق عمل کند چه برسد به شرکت یا موسسه!

 • در کاراموزی صبور باشید

عدم انتخاب صحیح محیط در دوره کارآموزی
اشتباه بعدی اینجاست وقتی دوره کارآموزی را می پرسیم می گوید فقط بیگاری است کار یاد نمی دهند و وقتی می پرسیم چه مدتی حضور داشتید؟ می گوید دیدم اینطوری است بیرون زدم . یعنی نیومده رفتن

 

 • قالب استانداردها را به خوبی بیاموزید و اجرا کنید 

عدم مطالعه استاندارد های عمومی مانند ۱ و اختصاصی با توجه به گرایش خاص
اشتباه دوری از استاندارد هم که شده مد روز . کتابی نامفهوم که فقط بزرگان می توانند از آن استفاده کنند . حالا وقتی می پرسیم طبق استاندارد دارایی ثابت باید اینطور عمل کنید پاسخ سخت و مشکل می شود.

 

 • اگر مالیات را یاد نگیرید حسابداری مصنوعی هستید 

عدم تمایل به ورود به حسابداری مالیاتی و ماندن در حسابداری مالی
حسابداری مالیاتی خلاصه شده به انجام یک سری فرآیند عمومی مانند اظهارنامه ارزش افزوده، گزارش ۳ ماهه و اظهارنامه مالیاتی ولی خیلی دقت نمی شود که چگونه ثبت اسناد حسابداری باید طبق قوانین مهم مالیاتی باشد مانند رعایت قوانین ماده ۱۵۲ ، ذخایر و اجرای قانون پولشویی و …

 

 • مدیران مالی خوب را براحتی از دست ندهید 

عدم برقراری ارتباط دوستانه کاری با مدیران مالی
بسیاری از حسابداران ارتباط با مدیرمالی را کنار گذاشته اند و تصور آنها یک رئیس بداخلاق که فقط بیگاری می کشد و دلش نمی آید اطلاعات خود را فاش کند. حالا تا بحال فکر کرده اید اگر شما خیال مدیر مالی را راحت کنید چقدر دیدش در مورد ارجاع دیگر کارها به شما عوض می شود.؟ شما هم جای او بودید برای اعتبار خودتان نگران می شدید. پس باید خیالش را راحت کنید تا ضمن کسب تجربه ارتباط قوی تری هم برقرار کنید!

 

 • حسابدار برای پشت میز ساخته نشده است 

عدم تمایل به کار اجرایی و علاقه به پشت میزی
حسابداری که از بردن نامه  ودیگر کارها به اداره دارایی و مکاتبه با اداره کار و بیمه شانه خالی می کند و فکر می کند با حضوردر مجموعه کارش را از دست نمی دهد صرفا یک علاقمند به پشت میز بودن است نه مشاغل حسابداری . تا بحال یکبار هم در اتاق ممیز جلوی بقیه مردم سرخ و سفید نشده است .

 

 • پیشنهاد حقوق بالا شما را منحرف نکند 

گمراه شدن هدف با پیشنهاد حقوق بالا نسبت به بقیه گزینه ها
این اشتباه هم مثل آب بر روی آتش ریختن است. شما در حال توضیح دادن مشکلات هستید یک پیشنهاد میلیونی که می شنود بدون خداحافظی جلسه را ترک می کند لااقل صبر نمی کند که اول یک پرس و جو و تحقیق انجام شود.

 

 • سوابق خودتان را قانونی و مستند کنید 

عدم جمع آوری سوابق بیمه ای در رزومه
بیمه خود را باید پیگیری کنید این شماره بیمه و تعداد ماهه ها و سالها بهترین گزینه برای تایید زحمات شما خواهد بود.

 

 • همیشه نگاهتان رو به بالا باشد 

دیدن پایین دست و عدم بررسی بالادست
اشتباه جو گیر شدن هم اینجا مصداق پیدا می کند. بجای اینکه یک حسابدار، افرادی را ببیند که با چه سختی و طی کردن چه مسیر سختی الان در چه جایگاه بلندی هستند پیشرفت خود را به حسادت با افرادی که از خودش عقب افتاده اند، می بیند.

 

 • دانش خود را فدای نرم افزارحسابداری نکنید 

عدم اجرای حسابداری دستی و واگذاری کل عملیات به نرم افزار حسابداری
اطمینان به نرم افزار حسابداری بارها و بارها هبوی حسابداران شده است . وقتی دستگاه این کار را انجام می دهد حالا خیلی فرقی نمی کند که اپراتور چه کسی است؟ ولی اگر یک حسابدار می تواند گزارشاتی را دراکسل آماده کند که در نرم افزار نیست حالا این حسابدار است که هبوی نرم افزار حسابداری می شود.

 

اخبار حسابداری و حسابرسی/
کد خبر:۹۰۹۸