میانگین شاخص صنعت واوجونز عملکرد برجسته ای داشت؛ شلیک 14 درصدی و نزدیک شدن به 20 هزار واحد در پایان 2016 دستاورد این سال بود.

آمریكا به تنهایی از سود شیرین بازار  شاد نیست. مروری بر بعضی از بهترین اتفاق هایی كه در بازار جهانی در سال 2016 اتفاق افتاده،نشان می دهد آمریكا به تنهایی از این افزایش شاد نیست:

روسیه: بیش از 50 درصد

شاخص سهام RTS روسیه  كه سال 2016 را با 50 درصد رشد شروع كرده بود،سال را با افزایش بالای 26 درصدی به پایان رساند.یورش سرمایه گذاران به بورس، به دنبال انتخابات آمریكا به این علت بود كه آنها انتظار داشتند دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریكا، یخ روابط بین دو كشور را آب خواهد كرد.

روسیه  به شدت به نفت وابسته است و اخیرا از افزایش قیمت نفت سود برده است.نعیم اسلام تحیلیل گر ارشد بازار در لندن می گوید:«گزافه نیست اگر  بگوییم افزایش قیمت نفت،موجب بهبود اوضاع اقتصاد روسیه شده  و این كشور را از ورشكستگی نجات داده است.»

آرژانتین: بیش از 45 درصد

مروال، شاخص بورس آرژانتین به 45 درصد در سال 2016 رسید كه در ماه اكتبر بالاترین ركورد محسوب می شد. تغییر سیاست های ارزی این كشور سبب شد تا بورس 18 درصد رشد كند. انتخاب مائوریسو ماكری در اواخر 2015 نقطه عطفی در اقتصاد آرژانتین بود.سرمایه گذاران امیدوار شدند كه اقتصاد این كشور بعد از یك دوره طولانی ركود، رییس جمهور فعلی سیاست های مالی گذشته را كنار می گذارد. دولت این كشور بعد از 16 سال جدال، سرانجام سیاست های كنترل ارز را برداشت. بودجه آرژانتین برای اولین بار از سال 2001 از اوراق قرضه بین المللی و صندوق های تضمینی آمریكا استفاده كرد.

برزیل: بالای 39 درصد

شاخص باوستای بورس برزیل كه كمترین ركورد را از بحران جهانی اقتصاد در سال 2008 داشت،درژانویه بیشترین ركورد را زد. سرمایه گذاران این كشور پیش بینی چرخش در سیاست های این كشور و شعله ور شدن بازار را دادند.

تیم اداورد تحلیل گر داوجونز می گوید:« بازارهای برزیل به دلیل رسوایی پترائوس به صورت قابل ملاحظه ای در سطح پایینی از شاخص ها قرار داشتند. اما افزایش قیمت كالاها سبب شد تا بازار سهام و ارز بهبود یابند.صادرات برزیل كه سنگ آهن ودانه های روغنی  است،با افزایش قیمت ها در وضعیت بهتری قرار گرفت.

كانادا: بیش از 18 درصد

مثل خیلی از بازارهای جهانی،شاخص سهام TSX، شاخص تركیبی تورتنتو كه از ژانویه در پایین ترین سطح قرار داشت،به تدریج رو به بهود گذاشت و سودها به بازار بازگشتند.متیو برانش استراتژیست كانادایی بازار سهام در نوامبر گفته بود كه انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریكا برای كانادا مثبت خواهد بود و بازار سهام این كشور در نهایت از این انتخاب سود خواهد برد.

این پیش بینی سرانجام سبب شد تا سیاست های نفتی به نتیجه رسیده و صادرات انرژی افزایش یابد.

نروژ: بیش از 18 درصد

همه شاخص های سهام اسلو از سال 2008 و به دنبال بحران جهانی اقتصاد شروع به رشد كرده اند.اگرچه تجربه یك شكست به دلیل كاهش قیمت نفت هم در این میان داشتند،اما اقتصاد نروژ  وابستگی شدیدی به اقتصاد نفت دارد،به همین دلیل  درست وقتی كه از فوریه قیمت ها شروع به افزایش كرد،بازار سهام هم رشد پیدا كرد.

نروژ بزرگترین شركت های تجاری نفتی را در اختیار دارد.شركت هایی مثل استات در سال 2016، اویل افزایش 26 درصدی در سهام خود تجربه كردند.همتای این شركت یعنی  آكیر بی پی نیز بیش از 185 درصد سود برد.

اندونزی: بیش از 15 درصد

بازار سهام اندونزی مقدار زیادی در سال 2016 رشد داشت،اما در نهایت با 15 درصد رشد بسته شد.سیاست های بزرگ اندونزی امسال سبب رشد بازارهای سهام رشد ها دو رقمی تجربه كنند.

رشد اقتصاد این كشور عمدتا به دلیل رشد مصرف ،بالا رفت . به این معنی است كه  اقتصاد از ركود آینده ناشی از تجارت جهانی نسبتا رها شده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصاد این كشور را برای سال آینده 5.3 درصد پیش بینی كرده كه سریعتر از 2016 است.

 انگلستان: بالاتر از 14 درصد

شاخص 100 شركت برتر بورس لندن  كه امید رقابت و بالا رفتن شاخص ها در این سال برای آن وجود داشت، بعد از اینكه بریتانیا رای به ترك اتحادیه اروپا داد،از دست رفت.رایی كه به برگزیت مشهور شد،سبب گردید تا ارز این كشور در مقابل دلار برای اولین بار در 31 سال گذشته سقوط كند.این اتفاق به گفته تحلیل گران محركی برای بازار سهام شد.

البته بانك مركزی انگلیس پیش بینی می كند كه با محرك های تقاضا اقتصاد این كشور و بازار سهام وضعیت متعادل تری در سال 2017 پیدا خواهد كرد.

بزرگترین بازنده

در حالی كه بازار جهانی سهام بیشترین رشد را در سال 2016  داشته،تعداد انگشت شماری بازنده در این سال داشتند؛ایتالیا و چین بزرگترین بازنده ها تاكنون هستند.

شاخص اصلی سهام ایتالیا با كاهش 11 درصدی  به دلیل  نگرانی درباره بحران بانكی مواجه بود.سهام بانكهای بزرگ به شدت كاهش یافت، به طوری كه وزیر اقتصاد این كشور ناچار به كمك مالی برای  بانكها شد.

بازار سهام چین همچنین درسال 2016 با افت دو رقمی بسته شد،این افت به خصوص زمانی كه شاخص ها بین 25 تا 30 درصد طی یك هفته ارزش خود را از دست دادند،سبب ناامیدی شد.

شاخص بورس تركیبی شانگهای هم كه یك شاخص سنتی اقتصاد چین است، در سال 2016 با 12 درصد كاهش ارزش بسته شد.شاخص كل بورس شنزن هم افتی  15 درصد داشت.

 

 

حسابداری و حسابرسی/ خبرآنلاین

کد خبر:8367

Print Friendly