https://hacc.ir/wp-content/uploads/2015/04/%DA%86%DA%A9.jpgبخشنامه بانک مرکزی با موضوع تمهیدات جدید بانک مرکزی در خصوص تبصره ۱ ماده ۲۱ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک (لغو اطلاعیه شماره ۲۶۱۳/۲/۹۹ مورخ ۴ آذر ۱۳۹۹)

شماره: ۹۹/۲/۲۶۱۴

تاریخ: ۵ آذر ۱۳۹۹

لغو موقت اجرای قانون اصلاحات قانون چک در آذرماه ۹۹

پیرو اطلاعیه شماره ۲۶۱۳/۲/۹۹ مورخ ۴ آذر ۹۹ در خصوص فرا رسیدن موعد لازم الاجرا شدن تبصره ۱ ماده ۲۱ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، حسب اعلام جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مهلت بیشتری جهت فرهنگ سازی قانون مزبور با عنایت به شرایط و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا و اهمیت چک در مبادلات اقتصادی لحاظ گردیده است و کارسازی چک ها تا اطلاع ثانوی مطابق رویه قبلی انجام خواهد شد.

لذا بر اساس اعلام جدید بانک مرکزی موارد ذیل جهت اطلاع و اقدام ابلاغ می گردد:

۱- شعب مجاز می باشند تا اطلاع ثانوی چکهای در وجه حامل را نیز همانند سابق بپذیرند. لذا اطلاعیه شماره ۲۶۱۳/۲/۹۹ مورخ ۴ آذر ۹۹ کان لم یکن تلقی می گردد.

بدیهی است پایان مهلت فوق بر اساس اعلام بعدی بانک مرکزی مشخص خواهد شد.

۲- چک صادر شده در وجه حامل مشروط به صحت سایر ارکان چک، پذیرش بوده لیکن اگر چکی فاقد هرگونه ذی نفع (اعم از شخص معین یا حامل) باشد، وفق اطلاعیه شماره ۲۶۰۲/۲/۹۹ مورخ ۲۶ آبان ۹۹ چک محسوب نمی شود و باید به مشتری عودت گردد.

۳- همچنین بانک مرکزی، توضیحات و اطلاعات بیشتری را در خصوص سامانه جدید ثبت اطلاعات ذی نفع چک توسط صادر کننده یا دریافت کننده چک (سامانه ای که حسب قانون جدید می باید اطلاعات ذی نفع چک در سامانه مزبور ثبت و جایگزین پشت نویسی چک گردد) منتشر نموده که موارد مذکور نیز به شرح پیوست جهت اطلاع ایفاد می گردد.

توجه: سامانه یاد شده در دست توسعه می باشد و فعلا مشتریان و شعب اقدامی در خصوص سامانه مذکور ندارند و موارد پیوست جهت اطلاع است.

 

بانک مرکزی و شبکه بانکی به منظور اجرای قانون جدید، تمهیدات لازم را برای ثبت چک در «سامانه صیاد» توسط دارندگان چک فراهم کرده است، لازم به ذکر است کارسازی چک تا اطلاع ثانوی به روال سابق همچنان ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی بانک‌مرکزی، به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای اجرای ماده ۲۱ مکرر قانون “اصلاح قانون صدور چک”، مصوب مورخ سیزدهم آبان‌ ماه یک‌هزار و سیصد و نود و هفت “مجلس شورای اسلامی”، نسبت به آماده‌سازی زیرساخت‌ها و درگاه‌های ارتباطی به منظور اجرای تکالیف قانونی برعهده نظام بانکی کشور اقدام و امکانات لازم برای ایجاد دسترسی صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک را به سامانه صیاد فراهم کرده است.

باتوجه به این که به موجب مفاد ماده یادشده صدور و انتقال هر برگه چک مستلزم ثبت در «سامانه صیاد» است، از تاریخ بیست و دوم آذرماه سال‌جاری، صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک موارد زیر را مدنظر قرار دهند:

۱- بر اساس تبصره ۱ ماده فوق، از تاریخ ۲۲‏ آذر ماه ۱۳۹۹ ضروری است تمام چک‌ها در وجه ذینفع مشخص صادر شوند. همچنین ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت‌نویسی چک خواهد بود.

۲- تمام دارندگان دسته چک موظفند پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده را به همراه اطلاعات دریافت کننده آن (شامل شناسه‌ملی‏/کدملی ذینفع، مبلغ و تاریخ سررسید) در «سامانه صیاد» ثبت کنند. بدین منظور صادرکننده چک می‌تواند از طریق درگاه‌های نوین بانک افتتاح‌کننده و نگهدارنده حساب جاری وی (شامل اینترنت بانک و همراه بانک) و یا برنامک‌های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور به سامانه یاد شده دسترسی داشته و نسبت به ثبت چک اقدام کند.

 شناسایی صادرکننده چک و حصول اطمینان از ثبت اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است، که احراز هویت در برنامک‌های موبایلی به صورت زیر انجام می‌شود: 

الف‏- انطباق شماره تلفن صادرکننده چک با  کد ملی وی
ب‌- استفاده از یکی از کارت‌های بانکی صادرکننده چکبه عبارت دیگر صادر کننده چک می‌تواند با به کارگیری یکی از کارت‌های بانکی خود که توسط بانک صادرکننده چک در اختیار وی قرار گرفته و با استفاده از سیم کارت ثبت شده به نام وی، اقدام به ثبت اطلاعات چک در «سامانه صیاد» کند.۳- به منظور بررسی صحت اطلاعات چک ثبت شده، دریافت‌کننده چک امکان اخذ استعلام از «سامانه صیاد» را داشته و پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات ثبت شده با اطلاعات مندرج در برگه چک نسبت به تائید اطلاعات چک دریافتی اقدام می‌کند. همچنین چنانچه دریافت‌کننده چک پس از تائید اطلاعات آن، متمایل به انتقال چک به شخص دیگری باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت مشخصات ذینفع جدید (ثبت شناسه‏/کدملی وی) ‌برای وی فراهم است.شناسایی دریافت‌کننده چک و حصول اطمینان از تائید اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است، که احراز هویت در برنامک‌های موبایلی به صورت زیر انجام می‌شود: الف‏- انطباق شماره تلفن دریافت‌کننده چک با کد ملی وی؛
ب‌‏-  استفاده از یکی از کارت‌های بانکی دریافت‌کننده چک.

به عبارت دیگر دریافت‌کننده چک می‌تواند با به کارگیری یکی از کارت‌های بانکی متعلق به خود و با استفاده از سیم کارتی که به نام وی ثبت شده‌است، اقدام به تایید اطلاعات چک و یا انتقال آن به شخص دیگر در سامانه صیاد کند.

با توجه به اهمیت چک در مبادلات تجاری کشور به عنوان یکی از ابزارهای پرداخت غیرنقدی و مهم در نظام پرداخت کشور، نظرداشت معضلات و مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا برای برخی از کسب‌وکارها و همچنین در راستای فرهنگ‌سازی و ایجاد فرصت مناسب به منظور برقراری ارتباط عموم مردم با سامانه صیاد، ضمن تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات چک توسط صادرکنندگان آن در سامانه ذکر شده براساس روال اجرایی تمهید شده به شرح فوق، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور حداکثر تعامل و همکاری لازم را با عموم مردم به منظور پیشگیری از بروز هرگونه چالش‌های احتمالی ناشی از اجرای فرایند ثبت و نقل ‌و انتقال چک را به عمل می‌آورد و کارسازی چکها تا اطلاع ثانوی همانند گذشته تداوم می‌یابد.

اخبار حسابداری و حسابرسی

کد خبر:۹۸۷۷